Header Ads

Suriye'deki acıların sorumlusu, işgalci BOP'çular, ABD ve müttefikleridir. Demokrasi götürmek ya da sözde Arap baharı bir mizansendir | Akademi Dergisi

akademi dergisi, Mehmet Fahri Sertkaya, suriye sorunu, abd, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), vladimir putin, tf1, halep, rusya, terör, savaş, BM - birleşmiş milletler, kastillo yolu,

"Sorumlusu ABD ve müttefikleri"

"Terörü bitirmek istiyorsanız, savaşmalısınız."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki sorunun ana sorumlusunun ABD ve müttefikleri olduğunu söyledi.

Fransız televizyon kanalı TF1’e konuşan Putin, Rusya’ya yönelik ithamları ise ‘politik söylem’ olarak nitelendirdi. Batı’nın Rusya’nın Halep’i bombaladığına dair iddialarını değerlendiren Putin: 

➥ “Bu politik söylemler, herhangi bir sağduyuya sahip değil ve gerçekteki durumu değerlendirmeye almıyor” dedi.

​‘KASTİLLO YOLU’NUN GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILAN TEKLİFİ ABD REDDETTİ’

Bölgenin tamamında ve özellikle Suriye’deki durumun sorumluluğunun Batılı ortaklarımızda olduğuna inanıyorum, tabii ki ilk olarak ABD’ye ve onun müttefiklerine” diyen Putin, Halep’e yardım götüren BM konvoylarının uğradığı saldırıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

➥ “Silahlı güçlerimizin, Rus ordusu askerlerinin Kastillo Yolu’nda durması ve güvenliği sağlaması için teklif aldık. ‘Hayır’ dedim, bunu ancak ABD tarafıyla birlikte yapmalıyız, bunu onlara önerdim. Doğrudan reddettiler, orada durmak istemediler, muhalif terörist grupların askeri birliklerinin çekilmesini istemediler.”

‘RUSYA’YA YÖNELİK SIĞINMACI KRİZİ SUÇLAMALARININ ZEMİNİ YOK’ 

ABD’deki başkanlık yarışının Demokrat adayı Hillary Clinton’ın, sığınmacı krizine Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının sebep olduğuna dair açıklamalarını da değerlendiren Putin, “Sığınmacı meselesinde Rusya’yı suçlamaya yönelik herhangi bir suçlama zeminsizdir” diye konuştu. Sığınmacı krizinin Rusya bölgeye gelmeden önce başladığını kaydeden Devlet Başkanı: 

➥ “Ortadoğu’nun büyük bir bölümü, hatta Afrika ve Afganistan’daki büyük insan akımı, bizim Suriye’deki eylemlerimizden çok önce başlamıştı” ifadelerini kullandı.

‘TERÖRÜ BİTİRMEK İSTİYORSANIZ SAVAŞMALISINIZ’

Rus Hava Kuvvetleri’nin Halep’teki operasyonlarına da değinen Rus lider:

➥ “Rehineler alır, insanları öldürür ve kafalarını keserken tüm dünyaya şantaj yapmalarına izin veremeyiz. Eğer terörle mücadele işini bitirmek istiyorsanız, o zaman savaşmalısınız” dedi. (sputnik)

Blogger tarafından desteklenmektedir.