Header Ads

Boks Beyine Zarar Veriyor, Spor Olmaktan Çıkarılmalı! | Akademi Dergisi

akademi dergisi, muhammed ali, boks, parkinson, nöroloji, oğuz tanrıdağ, zararları, spor, alzheimer, beyin, alzheimer - bunama, bilinmeyen gerçekler,

Boks sırasında kafaya gelen her yumruk darbesinin beyinde çok büyük tehlikeler oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, boksun spor olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Ünlü boksör Muhammed Ali'nin kafasına yediği darbelerden dolayı Parkinson hastalığına yakalandığını hatırlatan Prof.Dr. Tanrıdağ, kask takılmasının kafaya gelen darbeleri engellemediğini de söyledi.i

Beynin erken yaşlanma risk envanterinde boks sporunun önemli bir risk faktörü olarak yer aldığını kaydeden Üsküdar Üniversitesi'nde Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, boksun beyni erken yaşlandırdığını söyledi.

Prof. Dr. Tanrıdağ şöyle konuştu:

➥ "Boks aktivitesi insanlığın çirkin yüzlerinden biridir. En kısa zamanda spor olmaktan çıkarılmalıdır. Nedeni ise boksun Erken Beyin Yaşlanması Risk Envanter'inde net bir risk faktörü olarak yer alan kafa darbelerinin bu faaliyet sırasında sıkça yaşanması. Kask takılsın takılmasın kafaya isabet eden her darbe beyin damarları ve hücreleri üzerinde şok etkisine sebep olur.

Bu şokun etkisiyle bilincini kısa süreli olarak kaybederek knock-down ya da knock-out olanlarda bu risk çok daha fazladır. Kafaya isabet eden darbeler sırasında beynin kılcal damarlarında kan sızmaları olur. Bu kan sızmalarının zaman içinde artması beyin içindeki bağlantı yollarını yavaşlatır pusuda bekleyen hastalıkları ortaya çıkarır."

Muhammed Ali boks yüzünden Parkinson hastası oldu!

Boksör Muhammed Ali'nin yaşadıklarının bu konuda en büyük örnek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tanrıdağ, kafalarına darbe gelenlerin, beyin hastalıkları yaşadıklarını söyledi.

Prof. Dr. Tanrıdağ şunları söyledi:

➥ "Boksör Muhammed Ali'yi unutmayalım. Kendisi boks hayatının başında kelebek gibi uçan arı gibi sokan bir boksördü. Ne yazık ki çok genç yaşta ağır bir Parkinson hastalığı oldu. Çünkü boks beyni erken yaşlandırır. Kafalarına darbe yiyerek yaşayanlar Alzheimer hastalığının bir çeşidi olan damarsal bunamaya erken yakalanırlar."

DİKKAT! Bizi, Facebook ve benzeri sansürcü Amerikan/Siyonist sosyal ağlarından sağlıklı şekilde takip etmeniz mümkün değil. Telegram yazılımı kurarak, oradaki Akademi Dergisi grubumuza takipçi olmanız, en doğru davranış olur. Telegram Akademi kanalının adresi: www.t.me/AkademiDergisi
Blogger tarafından desteklenmektedir.