Header Ads

Zeytin yağı meme kanserini de önlüyor

zeytin yağı, zeytin, zeytin ağacı, meme / göğüs kanseri, kanser, sağlık, sağlıklı yaşam, şifalı bitkiler,


Yeni bir araştırma, kadınların aldıkları kalorileri, kısmadan, ilave egzersiz yapmadan ve ilaç almadan meme kanseri risklerini ileri derecede azaltabileceklerini gösteriyor (1).

İspanya’da gerçekleştirilen araştırmaya göre, meme kanseri balık, sebze ve özellikle de zeytin yağından zengin bir diyetle beslenen kadınlarda düşük yağlı bir diyetle beslenenlere göre çok daha az görülüyor.

Araştırma, yüksek kardiyo-vasküler riske sahip kadınların takip edildiği PREDIMED study kapsamında yapıldı.

60-80 yaş arasındaki 4282 kadın rastgele üç gruba ayrılarak bir gruba Akdeniz Diyetine ek olarak saf sızma zeytinyağı (ADZ), bir gruba Akdeniz Diyetine ek olarak kuruyemiş (ADK) ve bir gruba da yağı azaltılmış diyet (K) uygulandı.

Kadınlardan kalori alımlarını azaltmaları veya fazladan egzersiz yapmaları istenmedi.
ADZ grubundakilere her hafta yemek ve salatalarda günde 50 gram kullanmak üzere 1 litre saf sızma zeytinyağı, ADK grubuna ise her gün için 30 gram kuruyemiş ücretsiz olarak sunuldu.

Bu kadınlar yılda dört kere bir diyetisyen tarafından sorgulanarak diyete uyumları değerlendirildi.

Zeytinyağı kanser riskini yüzde 62 azaltıyor

4.8 senelik takip sonrasında 8’i ADZ, 10’u ADK ve 17’si K grubunda olmak üzere toplam 35 kadında meme kanseri teşhis edildi.

Meme kanserinin ADZ grubunda 1000 kadının 1.1’ inde, ADK grubunda 1000 kadının 1.8’ inde ve K grubunda ise 1000 kadının 2.9’ unda görüldüğü belirlendi.

Bu sonuçlar ADZ grubundaki kadınlarda meme kanserinin K grubuna göre yüzde 62 daha az teşhis edildiğini gösteriyor.

Araştırmanın uzmanlarından Nartinez-Gonzales “Akdeniz diyetinin tatlı yerine meyve, sıvı olarak su veya kırmızı şarap, sınırlı süt ürünleri, haftada bir veya daha az kırmızı etten oluşan vejetaryen bir diyet olduğunu” söylüyor ve ekliyor (2):

“Akdeniz diyeti düşük yağlı bir diyete göre daha lezzetli ve hoştur. Hayvan çalışmaları, polifenollerden zengin olan saf sızma zeytinyağının meme dokusunda erken kanser hücrelerini ve anormal hücreleri öldürdüklerini gösteriyor.”

Akdeniz Diyeti kolesterol haplarından daha etkili

Bu araştırma da hastalıkları önlemenin temel yolunun ilaçlar değil hayat tarzı olduğunu bir daha gözler önüne seriyor.

Yüksek kardiyo-vasküler riske sahip kişilerin takip edildiği PREDIMED çalışmasında daha önce Akdeniz diyetinin kalp krizi, felç ve kalp hastalıklarından ölümleri yüzde 30 azalttığı tespit edilmişti (3).

Akdeniz diyetinin daha önce böbrek hastalıkları, hafıza kaybı, metabolik sendrom, karaciğer yağlanması, ensülin direnci ve kalp fonksiyonları üzerine faydalı etkileri olduğu da bildirilmişti.
***

Zeytin, Cenâb-ı Hakk’ın Kurân-ı Kerîm’de zikrettiği ve esrârına yemin ettiği mübârek bir meyvedir. Hadîs-i şerîflerde de zikredilmiştir.

“Zeytinyağını yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira onda yetmiş derde devâ vardır. Bu dertlerden birisi de cüzzam hastalığıdır.” (Hadîs-i Şerîf, Kenzü'l-Ummâl)

Kur’ân-ı Kerîm’de meâlen;

“Ve bir de ağaç yarattık ki, Tûr-i Sinâ’dan çıkar; hem yağ bitirir, hem yiyeceklerine bir katık.” (Mü’minûn Sûresi, âyet 20) buyuruldu.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.),

“Zeytinyağını ekmeğe katık ediniz ve onunla yağlanınız. Zirâ o, mübârek bir ağaçtandır.” buyurdular.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, zâtülcenp (akciğer zarı iltihabı) hastalığının tedâvisi için de zeytin yağını tavsiye etmiştir.

Zeytinyağı; hem gıda, hem ilaç ve hem de aydınlatmada kullanılmıştır. Tedâvi için ağızdan alınır veya merhem gibi hâricen kullanılır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.