Header Ads

"Tıbben ölü" denildi, organları alınırken canlandı.

organ nakli \ bağışı, organ ticareti, sağlık, cesedimden elinizi çekin,


Tıbben öldüğü gerekçesiyle organları çıkarılmak üzereyken hayata döndü ve organ nakil kurallarını alt üst etti. 


Fransa'da tıbben öldüğü gerekçesiyle organları çıkarılmak üzereyken hayata dönen hasta, ülkede yeni bir tartışmaya sebep oldu.

Ocak ayında Paris'teki Pitié Salpétriere Hastanesi'nde meydana gelen olayda, adı açıklanmayan 45 yaşındaki adamın, hastaneye getirildiğinde kalbinin atmadığı belirtildi.

Doktorların 90 dakikalık müdahalesinin ardından hastanın yaşam fonksiyonlarının durduğuna karar vermesiyle birlikte ailesinden organ nakli için onay alındı.

Doktorların ilk neşter darbesinin atmasının ardından makine yardımı olmadan kalbinin atmaya başladığı ve nefes alıp verdiği kaydedildi.

Hemen yoğun bakıma alınan adamın, birkaç hafta sonra konuşmaya ve yürümeye başladığı, şu an ise sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Yaşanan olay, ülkede 2006'da kabul edilen yeni organ nakli kurallarının da tartışılmasına yol açtı.

Fransız uzmanlar, birçok Avrupa ülkesinde de uygulandığı gibi, kalbi ve beyin fonksiyonları duran hastaların vakit geçirmeden hayati organlarının nakledilmesini istiyor.

Ancak uygulamaya karşı çıkanlar, pek çok hastanın tıbben ölü sayılmasına karşın uzun süre sonra yeniden hayata döndüğüne ilişkin örnek vakalar bulunduğunun altını çizerek, organ nakli için acele edilmemesini talep ediyor.
Blogger tarafından desteklenmektedir.