Header Ads

BEN KİMSEYE HAKARET ETMEDİM! | Naci el Ali'yi tanıyor ve HANZALA'yı biliyor musunuz?

Naci el Ali, filistin, Filistin Meselesi, mossad, Karikatür, Sanatkarlar-Edipler-Şairler, Charlie Hebdo, 11 eylül 2001, Haçlı Seferleri,


BEN KİMSEYE HAKARET ETMEDİM! 

Naci el Ali'yi tanıyor musunuz?

Bir karikatür çizdi.
İsmi Hanzala...
Kimseye hakaret etmedi.
Amacı, sesini sanatıyla duyurabilmekti...
Bir gün acımasızca katledildi.
Kimseler yürümedi onun sanatı için...
Paris'te vurulmalıydı belki
Belki de İslam'a hakaret etmeliydi öyle mi..?

***

Naci el Ali 
(Doğumu: 1937 Filistin, Ölümü: 29 Ağustos 1987 İngiltere) 

Filistinli karikatürist.

İsrail işgali sebebiyle ailesiyle beraber küçük yaşta Filistin'den göç etmek zorunda kaldı. Bir süre Lübnan'daki mülteci kamplarında yaşadı. Sabra ve Şatilla Katliamı'na bizzat tanıklık etti.

Küçük yaşta yaşadıkları kendisini derinden etkiledi ve gençlik döneminde Arap milliyetçilik hareketlerine katıldı. 1960 yılında Lübnan Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu. Özellikle Filistin davasına vurgu yapan karikatürleriyle kısa zamanda fark edildi. Çeşitli yayınlarda yer alan çizimleriyle ilgi gördü.

Filistin'in en ünlü sanatçılarından biri olarak kabul edilen Naci el-Ali, 40.000'in üzerinde karikatür çizdi. En önemli çizgi karakteri olan Hanzala, Filistin'in verdiği özgürlük mücadelesinin sembollerinden biri oldu.

22 Temmuz 1987'de Londra'da uğradığı bir suikast sonucu vefat etti. Suikastten Mossad sorumlu tutuldu. Ölümünden sonra Dünya Gazeteler Birliğince "Golden Pen of Freedom" ödülüne layık bulundu.
Blogger tarafından desteklenmektedir.