Header Ads

"Kiev katliamında CIA'in parmağı var"

dış siyaset, siyaset, ukrayna, Katliamlar, cia, rusya, abd, arap baharı, renkli devrimler, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP),


Oliver Stone: "O katliamda CIA'in parmağı var"

2014 yılında Ukrayna'nın başkenti Kiev'de muhalefetin meclisi içten ve dıştan kuşatması sonrası Devlet Başkanı Victor Yanukoviç'in, meydanı  boşaltma emrini vermesiyle 45 protestocunun hayatını kaybettiği olaylar için ABD'li ünlü yönetmen Oliver Stone'dan çok çarpıcı bir iddia geldi. Stone, "Kiev katliamında CIA'in parmağı var" dedi.
Aydın Şahinalp'in Dünya'da yer alan haberine göre;  Amerikalı sinema yapımcısı ve yönetmen Oliver Stone Facebook hesabı üzerinden paylaştığı mesajda ABD yönetimini ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nı (CIA) topa tuttu.
Şu günlerde Ukrayna krizi ile ilgili belgesel filmi çeken Stone, "Kiev'deki askeri darbe, CIA'in  daha önce İran, Şile ve Venezuela'da Amerikan yönetimi tarafından istenmeyen liderleri devirmek için yaptığı gizli operasyonlar kadar ağır ve sancılı oldu" dedi.  
"CIA'İN PARMAĞI VAR"
Şubat 2014'teki darbeyle devrilen Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç ile dört saatlik röportaj yaptığını belirten Oliver Stone sert sözlerle CIA'i suçladı:
"Ayrıntıların hepsi yeni belgesel filmimde yer alacak ama Kiev'de sözüm ona "ateş açanlar" tarafından öldürülen 45 protestocu, 14 polis memuru ile 85 yaralı aslında üçüncü parti kışkırtıcılar tarafından organize edildi. Başta Yanukoviç olmak üzere polis yetkilileri ve görgü tanıkları olayların Batılı güçler tarafından tezgahlandığını belirtiyor. Olaylarda CIA'in parmağının olduğu apaçık."

Oliver Stone, CIA'in 1953'te İran Başbakanı Muhammed Musaddık, 1973'te Şili Başkanı Salvador Allende ve 2002'de Venezuela lideri Hugo Chavez'in devrilmesinin zeminini hazırladığını söyledi.  


Blogger tarafından desteklenmektedir.