Header Ads

Kafatası Hitler’in değilmiş

Kafatası Hitler’in değilmiş


DNA tahlilleri Adolf Hitler'e ait olduğu sanılan 'kurşun delikli' kafatasının aslında genç bir kadına ait olduğunu ortaya koydu.


Yıllardır Alman Nazi lideri Adolf Hitler’e ait olduğu sanılan kafatasının 40 yaşın altında bir kadına ait olduğu ortaya çıktı. Hatta Hitler’in bir sığınakta siyanür hapı aldıktan sonra başına ateş ederek intihar ettiği de kesinliğini yitirmiş durumda.

Tarihçi ve bilimciler uzun yıllar boyunca, Rus Kızıl Ordu tarafından bulunarak Moskova’da gizli servis deposunda saklanan ‘kurşun delikli’ kafatasının Hitler’e ait olduğuna inanıyordu. Ancak Connecticut Üniversitesi arkeologlarından Nick Bellantoni liderliğindeki ekibin yürüttüğü DNA araştırmasında, kafatasının 20-40 yaşları arasında bir kadına ait olduğu belirlendi.

Hitler’in Berlin’de Rus bombardımanı sırasında sevgilisi Eva Braun ile birlikte saklandığı sığınakta başına ateş ederek intihar ettiğine inanmayan tarihçilerse, bunu Hitler’i kahramanlaştırmaya çalışan Nazi yönetiminin ürettiği bir yalan olduğunu savunuyordu.

O yıllardan kalan tutanaklar, Hitler ve Braun’un cesetlerinin Kızıl Ordu askerleri tarafından çıkarılıp bahçedeki bir bomba oyuğuna yerleştirildiğini ve üzerine benzin dökülerek yakıldığını söylüyor.

İngiliz Daily Mail gazetesine kafatasının o zaman 33 yaşında olan Eva Braun’a da ait olamayacağını söyleyen Bellantoni, Hitler ile Braun’un o sırada sığınakta bile olmadığına inandığını belirtti. Berlin’in göbeğindeki sığınak çevresinde Rus bombardımanı sırasında yüzlerce insanın cesetleri bulunuyordu.
Üstünde kurşun deliği bulunan ve Hitler’e ait olduğu sanılan kafatası 2000 yılında Moskova’da sergilenmeye başlamıştı.
Blogger tarafından desteklenmektedir.