Header Ads

Cemaatten zamanlaması manidar haber: Başbakana MİTOMANİK HASTA mı demek istediler?

Recep Tayyip Erdoğan, cemaat, f tipi cemaat, gülen cemaati, zaman gazetesi, mitomani, Psikoloji-Ruh bilimi, tayyip erdoğan yalanları, akp'nin gerçek yüzü,
Cemaatten zamanlaması manidar haber: Başbakana MİTOMANİK HASTA mı demek istediler?

Zaman gazetesi, bugün birinci sayfadan "mitomani"yi konu alan bir haber yaptı. "Mitomanik hastalar, suçunun üstünü örtmeye çalıştıkça yalan söyler ve bir süre sonra ürettikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlar." cümlesiyle başlayan haber şöyle devam ediyor:  "Zamanla vicdanlarından uzaklaşan mitomanlar, gerçek bir varlık elde edebilmek için sürekli yalan söylemeye devam ederler."
UMUT ORAN GÜNDEME GETİRMİŞTİ
Yalan söyleme hastalığı olarak bilinen "mitomani", bir süre önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran tarafından gündeme getirilmişti.
Kabataş saldırısının yalan olduğunun ortaya çkması üzerine bir açıklama yayınlayan Oran, Başbakan Erdoğan'ı "Başmitoman" ilan etmişti.
Zaman gazetesi yaptığı haberde Başbakan'dan bahsetmese de bu haber bir gönderme olarak algılandı.

Birbirinden "manidar" mesajlarla dolu olan sağlık haberinde "Mitomanlar, bir çıkar elde etmek ya da ilgi çekmek için de yalan söylemeye devam eder. Bu hastalıklı kişiler, bir makamı elde edebilmek için de yalan söylemekten kaçınmaz ve bu durum hayatlarının rutini haline gelir. Söyledikleri yalanların ortaya çıkması halinde ise herhangi bir suçluluk psikolojisine girmez." ifadeleri kullanıldı.
Zaman'a konuşan uzman psikolojik danışman Mehmet Akif Aydın, mitomani hastalığına yakalanan kişilerin "profesyonel yalancı" olduklarını belirtiyor. Bu kişilerin ilk başta yalanlarının anlaşılmasının zor olduğunu kaydeden Aydın, şöyle konuşuyor: “Fakat doğrunun ortaya çıkmak gibi bir kötü huyu olduğu için, çevresindekiler birkaç yalanını yakaladıktan sonra onların söylediklerine inanmaz. Bu durumda yapılması gereken şey, bu profesyonel yalancılardan kendinizi korumayı öğrenmenizdir. Mitomanlar, gerçek manada mutlu olamadıkları gibi çok fazla iş ve arkadaş değiştirmek zorunda kalırlar. Yalanları ortaya çıksa dahi onu düzeltmek için bir çabaya da girişmezler. Genelde bu tip hastalar tedavi için başvurmazlar. Çünkü yalan söylemek onlar için normal bir şeydir. Vicdan mekanizmaları oluşmadığı için pişmanlık duymazlar. Eğer vicdan azabı duyuyorlarsa o kişiler mitomanik hasta değildir.”
Haberde ayrıca ilahiyatçı Doç. Dr. Kadir Paksoy, münafık ve kafirlerin özelliğinin yalan ve yalancılık olduğunu belirtiyor ve Peygamberin şu hadisini hatırlatıyor: “…Yalandan sakınınız. Yalan insanı fücura, günah bataklığına, o da cehenneme sürükler, atar. Bir insan, kendini bir kere yalana kaptırdı mı, daima yalan söyler, neticede Allah katında ‘kezzâb’ (büsbütün yalancı) olarak yazılır.”
Odatv.com

Blogger tarafından desteklenmektedir.