Header Ads

'Kavgam'a baskı yasağı

Adolf Hitler 'Kavgam'a baskı yasağı
Adolf Hitler 'Kavgam'a baskı yasağı

Bavyera Eyaleti yönetimi, telif hakkı süresi 2015 yılında dolan Hitler'in 'Kavgam' adlı kitabının yeniden basılmayacağını duyurdu.

Bavyera Eyaleti yönetimi, telif hakkı süresi 2015 yılında dolan Adolf Hitler'in "Kavgam" (Mein Kampf) adlı kitabının, halkı kışkırttığı gerekçesiyle yeniden basılmasını engellemek istiyor. Telif haklarını elinde bulunduran eyalet halihazırda da kitabın basılmasına izin vermiyor.

Bavyera Eyaleti Başbakanlık Dairesi Başkanı Christine Haderthauer, yayınevlerinin "Kavgam" kitabını basması halinde haklarında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Bavyera Eyaleti'nin aldığı karar, yine Bavyera Eyaleti'nde başlatılan bir projeyi de etkiledi. Münih Tarih Enstitüsü'nün (ıfZ), kitabın yeniden yorumlanarak yayımlanması projesi de durdurulmuş oldu. Münih Tarih Enstitüsü uzun süredir proje üzerinde çalışıyordu. Enstitü sözcüsü, şaşkın olduklarını ifade ederken, henüz eyalet yönetiminden konuya dair bilgi almadıklarını, ancak eyalet tarafından finanse edilen bir projede durumun netleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bavyera Eyaleti'nin, durdurma kararına kadar projeye yaklaşık yarım milyon euro harcadığı belirtiliyor.


Projenin durdurulma kararını savunan Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer, "Bir taraftan Karlsruhe'deki Anayasa Mahkemesi'ne ırkçı Nasyonal Demokrat Parti'nin kapatılması için başvuru yapılmışken, diğer taraftan Kavgam'ın basılması için devlet logomuzu kullanamam" açıklamasını yaptı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kitabın tüm hakları Bavyera Eyaleti'ne verilmişti. 2015 yılı sonuna kadar telif hakkını elinde bulunduran Bavyera Eyaleti, kitabın basılmasına izin vermiyor.

© Deutsche Welle Türkçe
Blogger tarafından desteklenmektedir.