Header Ads

İnsan beyni gibi çalışan bilgisayar geliştiriliyor.

İnsan beyni gibi çalışan bilgisayar geliştiriliyor.
İnsan beyni gibi çalışan bilgisayar geliştiriliyor.

Günümüzde kullanılan bilgisayarlardan bin kat daha hızlı olması hedeflenen bilgisayar üzerinde çalışılıyor. Projenin maliyeti 1,6 milyar doları bulacak.

Bilim insanları, günümüzün en hızlı bilgisayalarını 1000 kat geride bırakacak, İnsan beyni gibi çalışan bilgisayar geliştiriyor.

İsviçre'de bir grup bilim insanı ve araştırmacının yer aldığı İnsan Beyni Projesi’nde ( The Human Brain Project) geliştirilmekte olan bilgisayarın şu anki bilgisayarlardan bin kat daha hızlı olması hedefleniyor.

Projenin ilk evresinin yaklaşık 10 yıl sürmesi ve insan beyninin fonksiyonlarının daha iyi anlaşılması planlanıyor. Araştırmacılar sonraki aşamalarda ise insanların nasıl öğrendiği, düşündüğü ve duyduğunu anlamaya çalışacaklarını belirtiyor.

Proje Direktörü Henry Markram, günümüzde kullanılan bilgisayarlardaki donanım hızının saniyede 1 katrilyon olduğunu ve bu seviyeyi aşmayı planladıklarını belirtti.

Markram, IBM, Cray, Intel ve Bull gibi üreticilerin 2020 yılına kadar ilk exaölçekli yüksek hızlı bilgisayarları üretmeyi amaçladıklarını söyledi. Yapılması planlanan hızlı bilgisayar ile bilim insanlarının yeni hafıza şekilleri ve depolama teknikleri geliştirecekleri belirtiliyor.

Projenin maliyetinin 1,6 milyar doları bulması bekleniyor.
| ntvmsnbc.com
Blogger tarafından desteklenmektedir.