Header Ads

Mars'ta bir zamanlar hayat olduğu kesinleşti. Ya şimdi var mı?


Mars'ta bir zamanlar hayat olduğu kesinleşti. Ya şimdi var mı?
Mars'ta bir zamanlar hayat olduğu kesinleşti. Ya şimdi var mı?


Mars’ta bir zamanlar hayat olabileceği açıklandı. Curiosity robotunun son gönderdiği ve henüz paylaşılmayan bilgiler duyuruldu.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA ), Mars ’ta Curiosity robotu aracılığıyla yaptığı araştırmalarda devrim niteliğinde verilereulaştı. Yapılan araştırmalarda milyonlarca yıl önce Mars’ta içilebilir su bulunduğu tespit edilirken, bunun ‘Mars’ta bir zamanlar hayat oluşmuş olabilir’ şeklinde değerlendirildiği açıklandı. Adana Çukurova Üniversitesi’nde ‘Mars’a yolculuk: 2004 Mars Keşif Gezilerinden MSL’ye: Curiosity’ başlıklı bir konuşma yapan NASA Uzay Mühendisi Nagin Cox , "Uzayda hayat var mı?" şeklindeki sorulara dolaylı yoldan cevap verdi. Mars’a gönderdikleri Curiosity robotu aracılığıyla 2 yıldır veriler aldıklarını ifade eden Cox, son gönderdiği ve henüz açıklanmayan verileri duyurdu. 

Mars’ta ilk defa bir taşın içini deldiklerini ifade eden Cox, “Araştırmalarda küçük yuvarlak taşlar elde ettik. Bunlar bir zamanlarburalarda insan beline kadar gelebilecek nehirler olduğunugösterdi. Bunun üzerine ‘Bir zamanlar Mars’ta bir hayat oluşmuş olabilir mi?’ sorusunu sorduk ve cevabımız ‘evet’ oldu. Milyonlarca yıl önceMars’ta bulunan su içilebilir bir suydu ve içilmesinde problem yoktu, bunu öğrendik. Burada kilit olan bazı kimyasal maddeleri ayrıştırdık. Bundan sonraki misyonumuz, Sharp Dağı’na çıkmak. Curiosity’nin dağa çıkması yaklaşık 8 ay sürecek, oraları gezecek. Robotumuz nükleer enerjiyle çalışıyor ve dolayısıyla en az 1 sene boyunca çalışması bekleniyor.” dedi.

Yaşamın oluşması için gerekli bazı kimyasal maddelerin Mars’ta bulunduğunu açıklayan Cox, "Yaklaşık 2035 yılları civarında uluslar arası bir misyonla Mars’a insan yollamak istiyoruz.” diye konuştu.
Blogger tarafından desteklenmektedir.