Header Ads

Uzun süre masa başında çalışma ve hareketsizlik, bel ve boyun fıtığına sebep olabiliyor

Bel ve boyun fıtığı
Bel ve boyun fıtığıUzun süre masa başında çalışma ve hareketsizlik, bel ve boyun fıtığına sebep olabiliyor. Dik oturmak, sırtlık kullanmak ve saatte bir 5 dakika yürümek bu rahatsızlıklardan korunmak için önemli. 

Genellikli aşırı kilolularda görülen bel fıtığı, masa başı çalışan ve çok fazla hareket etmeyenler kişiler için önem bir sorunu haline geldi. 

Uzmanlar, uzun süre oturmanın bel fıtığının yanı sıra boyun fıtığına yol açabileceğini söylüyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Küçük, uzun süreli oturmanın bel ve boyun ağrılarına sebep olduğunu söyledi. Bu durumda otururken belleri için mutlaka destek kullanmaları gerektiğini belirten Küçük sırt bölgesini mutlaka oturulan yerin yaslamaları gerekiyor dedi.Sürekli masa başında çalışanlar için belirli aralıklarla hareketin önemli olduğunu söyleyen Dr. Küçük sözlerin şu şekilde devam etti: "Çok uzun süreli oturarak çalışmak zorunda kalan insanların saatte bir hiç olmazsa iki saatte bir beş dakika kalkıp hem bacaklarındaki kan dolaşımı açısından hem de bel ve sırt boyun bölgesindeki kasların çalışması açısından yürümeleri veya hareket etmeleri gerekmekte bunlara dikkat edilmesi gerekiyor."(trthaber)
Blogger tarafından desteklenmektedir.