Header Ads

Gerçek Necip Fazıl ile sizin tanıdığınız Necip Fazıl Kısakürek aynı kişi değil

Gerçek Necip Fazıl ile sizin tanıdığınız Necip Fazıl Kısakürek aynı kişi değil
Gerçek Necip Fazıl ile sizin tanıdığınız Necip Fazıl Kısakürek aynı kişi değil

Necip Fazıl Kısakürek yalnız ve ruhi bunalımlar ile yaşamış bir şairdir. Kalemi keskin ve şiirde mahirdir. Çok zekidir. Ama ilmi anlamda inanılmaz zayıftır. Eserlerinin hiç biri ilmi değildir. Hep polemiktir.

Ayrıca Necip Fazıl, ağzı inanılmaz bozuk biridir. Sıkı küfürbazdır. Hidayetinden sonra bile uzun zaman Mustafa Kemal Adıtürk'ü savunabilmiş, ömür boyu kumarı bırakamamış, özellikle at yarışı oynamış, hidayet bulalı yaklaşık yirmi sene olmuşken bir gün polis tarafından kumarhanede yakalanmıştır.

necip fazıl kısakürek kumarhanede basıldı
Kendi çıkardığı "Büyük Doğu" dergisinden etkilenip devrin Sabetayist kalemşörlerinden olan Ahmet Emin Yalman'ı vuran gençleri mahkemede savunmamış, içeri girmemek için her suçu onlara atmış ve bu kendine ve savunduğu davasına inanmış gençlerin aleyhinde ifade verebilmiştir. Halbuki bu gençler Yalman'ın gizli bir Yahudi dönmesi olduğunu Necip Fazıl'dan öğrenmişlerdir. Necip Fazıl bu gençlerden önce tahliye olunca da bir daha bunları bir kez olsun ziyaret etmemiş ve bir kez hallerini bile merak etmemiştir. Sormamıştır. Halbuki bu dönemde maddi durumu da hiç fena değildir.

Necip Fazıl'ın hapis hayatı da hep cinnetler ile geçmiştir. "Osman! Canım, sevgilim! Tut beni Osman! Dünya nohut tanesi kadar oldu. Düşüyorum. Bırakma beni." diye bağırarak kendisini Osman Yüksel Serdengeçti'nin kucağına atması gibi durumlar sık tekrar etmiştir. İleri derecede klinik vak'adır...
Zaten en meşhur eseri Çile'de ve en meşhur şiirlerinden biri olan "Kaldırımlar"da bile bu ağır ruhi bunalımları görmek mümkündür. Kaldırımlar şiirini, tahsil için gittiği Avrupa'da, son parasını da bir gece kumarda kaybedince tek başına, kimsesiz, dostsuz, arkadaşsız, sevgisiz, bunalımda ve beş parasız biri olarak yazmıştır. Bir kitabının adı da "Cinnet Müstatili"dir...

Necip Fazıl Kısakürek, kendisine, İslam'a hizmet etmesi ve Büyük Doğu isimli dergisini zorlanmadan neşredebilmesi için, devrin mürşid-i kamili Süleymen Hilmi Tunahan (k.s.) ın verdiği ve bir köşk alabilecek kadar büyük hizmet parasını, o gecenin sabahına çıkartmamış ve kumarda tamamını haram yolda heba etmiştir.


Devamını sadece abonelerimiz okuyabilirler. Abone iseniz devamını okumak için buraya tıklayınız. Abone olmak için buraya tıklayınız.
Blogger tarafından desteklenmektedir.