Header Ads

Erbakan nasıl Kıbrıs Fatihi oluverdi? Dünya tarihinin en müstesna(!) kahramanlık hikayelerinden biri...

Necmettin Erbakan Kıbrıs Fatihi bülent ecevit kıbrıs barış harekatı
Necmettin Erbakan Kıbrıs Fatihi bülent ecevit kıbrıs barış harekatı


Aslında imkan olacaktı da, tarih uzmanı Heredot Cevdet'i çağırıp, "Tüm bardaklar dolsuuuuuunnnn!" diye bağırıp, son çay kaşığı seslerini de sonlandırıp, Erbakan'ın nasıl kıbrıs fatihi oluverdiğinin(!) en gerçek, en doğru ve en ciddi hikayesini anlattıracaktık... Süppeeer olurdu değil mi?

Ne yapalım biz de eldeki imkanlarla yetinir ve kendimiz izah etmeye çalışırız.

2. Dünya savaşında Hitler amcamız mağlup olunca, mağlup olana kadar pek çok müslüman halkların batının sömürgesinden kurtulmasına sebep olunca, mağlup olana kadar Fransa'yı yerle bir edince, İngiltere'nin pestilini çıkartınca ve bu batı ülkeleri el mahkum yeniden sömürgeciliğe yeltenince... İşte tam da o zamanlarda yani ikinci dünya savaşının bittiği 1945 ile 1992 arasında inanılmaz bir mücadele yaşandı dünya üzerinde, özellikle de bölgemizde...


Batı, yeni/yeniden sömürge imkanlarını 2. dünya savaşında Hitler'i mağlup edip savaştan galip çıkan Ruslara kaptırmak istemiyordu. Şu güzel ülkemizin sağındaki solundaki pek çok sınırları cetvelle çizilmiş türeme ülkeler, zaten Rus/Komünist nüfuzuna/tesirine/kontrolüne girmişti. Her yolu kullanarak inanılmaz bir mücadele batı ülkeleri(Kapitalistler) ile Rusya (Komünistler) arasında devam ediyordu ki, hiç olmaması gereken bir şey oldu. Yunanistan da düştü... Evet Yunanistan'da Rus yanlısı komünist askeri cunta darbe yaptı. Yunanistan derhal Rusya kontrolüne girdi. Batı, buna doğrudan askeri müdahale yapamazdı. Bir dünya savaşını daha kaldıramazlardı.  İş biraz uzasa da Rus yanlısı bu darbeci cuntaya karşı bir şeyler yapılmalıydı. Halk desteği de sağlam olan bu cuntanın halk desteğinin kırılmasına, yüzünün kara çıkarılmasına ve bu yöntemle al aşağı edilmesine karar verildi.


Devamını sadece abonelerimiz okuyabilirler. Abone iseniz devamını okumak için buraya tıklayınız. Abone olmak için buraya tıklayınız.
Blogger tarafından desteklenmektedir.