Header Ads

Spreyler sıcakta bomba etkisi yapabilir

Spreyler sıcakta bomba etkisi yapabilir
Spreyler sıcakta bomba etkisi yapabilir

Böcek ve sinek ilaçlarının yanı sıra kozmetikte de kullanılan aerosol kaplı spreylerin sıcak havalarda patlama tehlikesi olduğu belirtildi.
Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat İsmet Erol, çeşitli gazlar bulunan aerosollü sprey tüplerinin aşırı sıcaklarda patlama ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.
Spreyler sıcakta bomba etkisi yapabilirBu tür spreylerin içindeki kimyasal gazların, güneş ışığı, ısıtıcı cihaz ya da benzeri sistemlerin etkisiyle ısınarak genleşmesi sonucu patlamaların meydana gelebildiğini ifade eden Erol,
''Aerosollü spreylerin olduğu evlerdeki vatandaşlar gerekli önlemleri almadıkları takdirde bombayla birlikte yaşamaktadır. Spreylerin üretimi, taşınması ve depolanması konusu da bu nedenle çok önemlidir'' dedi.
İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Aksoy ise ''Vatandaşların bu tür spreyleri alevli ve ısı verici cihazlardan uzak tutarak, serin yerde muhafaza etmesi gerekir'' diye konuştu.
(trthaber)
Blogger tarafından desteklenmektedir.