Header Ads

Oruç tutmayı zorlaştıran 7 hastalık

Oruç tutmayı zorlaştıran 7 hastalık
Oruç tutmayı zorlaştıran 7 hastalık

Acıbadem Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı açıkladı.

Acıbadem Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı, ''Orucu zorlaştıran 7 hastalık; reflü, ülser, karaciğer, karın ağrısı, kabızlık, safra kesesi ve pankreastır'' dedi.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Saruç, ramazanda hekime sorulmadan oruç tutulmaması gereken başlıca 7 hastalığın reflü, ülser, karaciğer, karın ağrısı, kabızlık, safra kesesi ve pankreas olduğunu bildirdi.
Saruç, ramazanda 15-16 saatlik açlık süresinin sağlıklı kişileri bile zorladığını söyledi.
Midesiyle ilgili şikayeti olan kişilerin ramazan öncesi oruç için hazırlanmaları ve gerekli önlemleri almaları gerektiğini vurgulayan Saruç, hastaların dengeli beslenmeye, gerekli tüm besin öğelerinden az miktarlarda yemeye ve iftar ile sahur arasına ara öğün sıkıştırmaya dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.
Ramazan süresince ağrı kesicilerin ve aspirin kullanımına da özen gösterilmesi gerektiğine değinen Saruç, zararlı olan ilaçların doktor önerisi olmadan kullanımının, tehlikeli kanama ve mide delinmelerine neden olabileceğini belirtti.
Ramazan süresince ev dışında da yemek yendiği için besin zehirlenmeleri, parazit ve enfeksiyon hastalıklarının da arttığına da işaret eden Saruç, safra kesesi, pankreas hastalıklarında da özellikle yağlı beslenme sonrasında karın ağrısının ortaya çıkabildiğini belirtti. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.