Header Ads

Ender istisnalar dışında doğru dürüst ne tarih bilen kaldı, ne edebiyat, ne sanat

Ender istisnalar dışında doğru dürüst ne tarih bilen kaldı, ne edebiyat, ne sanat
Ender istisnalar dışında doğru dürüst ne tarih bilen kaldı, ne edebiyat, ne sanat

Şalom Aleyhem Aleyhem Şalom

Yahudi Türkler, Kripto Yahudiler, Kripto Ermeniler, Pakraduniler, Sabataycılar, Kürt Yahudileri ve benzeri konularda az, fakat sağlam bilgiye sahibim. Bunların pek azını, isim vermeden anonim şekilde yazabiliyorum. Daha fazla yazamam, hayatım tehlikeye girer.

Türkiye halkına, bilhassa Müslüman kardeşlerime acıyorum. Yatakta uyuyorlar, ayakta uyuyorlar.

Yakın tarihimizin içyüzünü, bugünkü durumu iyi bilen binde bir değil, on binde bir çıkar ancak.Yalanlar, tabular, mitolojiler sarmış beyinlerimizi. Korkunç bir dezenformasyon ve anti-kültür cangılı içinde el yordamıyla düşe kalka bata çıka yürüyoruz. Bu gidiş nereye?

Bedevîlik, şifahî kültür, 1928'den önceki Türkçeyi bilmemek okuyamamak, ideolojik eğitim, arı ve duru sade dil bizleri robotlaştırmış, zombileştirmiş.

Kriptolar kemiklerimizin içindeki iliklere kadar nüfuz etmiş, sinmiş.

Genç nesillere liselerde doğru dürüst (veya hiç) mantık okutulmadığı için sebeplerle neticeleri bile birbirinden ayırt edemiyoruz.

Ne kadar dehşetli bir kültür fukaralığı içinde olduğumuzu anlatmak için bir örnek vereyim:

Türedinin yüz milyonlarca dolarlık serveti var. Cep telefonu (aynı zamanda bilgisayar) 2500 lira... Bu adamın cebindeki kalem ise elli kuruşluk bir tükenmez. O servetin içinde kültür bakımından yerlerde sürünüyor.

500 metre karelik lüks evinin yüzme havuzu var. O evin içinde bir kütüphane odası yok. Herif kültür fakirliğinden geberecek...

Mübarek Ramazan geldi, şu Müslüman halkın haline bakınız: Susamlı ve çörekotlu Ramazan pidesi... Camilerde klimalar... 120 desibel bağıran hoparlörler... İçkili mekanlarda lüks, ihtişamlı, israflı, papazlı, patrikli, monsenyörlü, zangoçlu iftar ziyafetleri... Para para para, cerrû yecirrû...

Ender istisnalar dışında doğru dürüst ne tarih bilen kaldı, ne edebiyat, ne sanat.

Türkiyede en çok satılan beş kitap içinde Fuzulî divanı'nın bulunması gerekmez mi? Ne satın alan var, ne okuyan, ne de anlayan...

Yakın tarih mi?... Filanca Paşanın annesi şöyleymiş böyleymiş... Bunlar ne biçim Müslüman? Kazf günahı ve haddi nedir bilmiyorlar mı? Seksen sopalık adamlar!..

Kripto Yahudiler...

Kripto Ermeniler...

Pakraduniler...

Kırımçaklar...

Tat Yahudileri...

Dağ çufutları...

Kanımıza iliğimize kadar girmişler...

Şalom aleyhem... Aleyhem Şalom!..

AB bayramı...

Queridos Muslumanos...

Türkiye halkı, Türkiye Müslümanları, sizlere iyi uykular...

Mehmet Şevket Eygi
Gazeteci-Yazar
26 Temmuz 2012
Blogger tarafından desteklenmektedir.