Header Ads

Cennet, helal rızık yolunda gam çekenlere müştaktır

Cennet, helal rızık yolunda gam çekenlere müştaktır
Cennet, helal rızık yolunda gam çekenlere müştaktırBir sabah Selmân-ı Fârisî (r.a.) Hz. Ali’ye (k.v.) şöyle dedi: “Ey mü'minlerin emîri, dört hüzün arasında sabahladım: Benden ekmek istedikleri için âilemin, itâatiyle emrettiğinden beni yaratanın, isyan ile emrettiğinden şeytanın, ruhumu almak için beklediğinden ölüm meleğinin gammı arasında sabahladım.” dedi. Hz. Ali (k.v.) şöyle buyurdu:

“Sana müjdeler olsun ey Ebû Abdullâh! Zira ben bir sabah Rasûlullâh aleyhisselâma, ‘Yâ Resûlullâh, ben dört gam arasında sabaha erdim. Hânemde ise sudan başka bir şey yoktur. Hâlbuki ben ferahlanacağım yerde gam içindeyim’ dedim. Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular: “Ey Ali, müjdeler olsun. Zira kişinin âilesi için çektiği gam ateşten perdedir, yaratıcısına ibâdeti için gammı azâbdan kurtuluştur. Âkıbetten -âhirete iman ile gidebilmek için- çekilen gam cihâddır ve yetmiş senelik ibâdetten faziletlidir. Ölüm meleği için çekilen gam ise günahların hepsine keffârettir.

İyi bil ki ey Ali, muhakkak kulların rızkını vermek Allâh’a aittir. Senin gammının faydası ve zararı yoktur. Lâkin, sen bu sebeple ecir kazanırsın. Eğer sen şükredici, itaatkâr ve çok yiyici olursan Allâhın sâdık kullârından olursun.”

“Hangi şeye şükredeyim?” dedim.

Devamını sadece abonelerimiz okuyabilirler. Abone iseniz devamını okumak için buraya tıklayınız. Abone olmak için buraya tıklayınız.
Blogger tarafından desteklenmektedir.