Header Ads

Aspirin'in faydaları

Aspirin'in faydaları
Aspirin'in faydaları


İlk aspirin, bundan 100 yıl önce satışa sunulmuştu. Her evin ihtiyacı olarak baş tacı edilen aspirin hakkında her yıl 200 araştırma yapılıyor ve 12 bin ilmi rapor hazırlanıyor. Günde 100 ton aspirin üretiliyor.

Son yapılan araştırmalara göre, aspirin sadece ağrıları dindirmiyor, işte bin bir derde deva aspirinin marifetlerinden sadece birkaçı...

ALZHEİMER: Araştırmalar, aspirin kullananların Alzheimer'e yakalan­ma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdi.

YAŞLANMA: Yaşlanmayı geciktiriyor. Şimdilik sadece laboratuarda gözlenen bu tesbit, yakında insanlar üzerinde de gözlenecek.

KATARAKT: Uzun süre aspirin kullananlar daha az katarakta yaka­lanıyor; Çünkü aspirin göz kaslarını güçlendiriyor.

KALP KRİZİ VE FELÇ: Aspirin, kanın yoğunluğunu azaltarak, akıcı özelliğini, artırıyor. Böylece, kan içi maddeleri, yapışkanlık özelliklerini kaybediyor ve bu da felç ve kalp krizine mâni oluyor. Doktorlar, kalp krizi geçirmiş, hastalara da günde çeyrek tablet aspirin tavsiye ediyor. Yüksek kolesterol gibi sepeblerle kalp krizi riski taşıyanlar, doktora danışmadan aspirin kullanmamalı.ŞEKER HASTALIĞI: Şeker hastalarının, körlük, kangren, böbrek kay­bı ve kalp hastalığı gibi dolaşım sisteminden kaynaklanan hastalıklara sık yakalandığı bilinen bir gerçek. Aspirin, kanı seyreltip akışını hızlandırarak, bu hastalıkları engeller.

DAMAR TIKANIKLIĞI: Kalça ya da karın bölgesine yapılan ameliyat­lardan sonra ortaya çıkan damar içi pıhtıları, yapıştıkları yerden kopup, kan aracılığıyla özellikle de akciğerlere taşınırsa, ölüme sebep olabiliyor. Aspirin, pıhtılarının, teşekkülünü yüzde 70 nisbetinde engelliyor,

RAHİM: Rahime giden kanın yetersiz olması, ceninin gelişimini engelle­yebiliyor. Doktorlar aspirinin, plasentaya giden atar damarlardaki tıkanık­lıkları açtığını, böylece bebeğe daha çok kan ve besleyici sıvı gittiğini be­lirtiyorlar. Ancak hamile kadınlar doktora danışmadan kesinlikle aspirin içmemeli. Aspirin ayrıca erken doğumlardaki bebek ölümlerini de azaltıyor.

KANSER: Aspirin kullanan kadın hastaların yüzde 50'si rahim kanse­rine yakalanmıyor. Aspirin ayrıca; Genlerde, kanseri ilerleten değişmeleri engeller. Kanser, hücrelerinin kendi kendilerini yok etmesini sağlıyor. Yeni kanser hücrelerinin üremesini engelliyor. Kanser hücrelerini saran kan damarlarının gelişimini engeller. Böylece damarlar hücrelere, büyümeleri için gereken oksijeni taşıyamıyor. Mide ve bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini de yüzde 50 azaltıyor.

ATEŞ VE AĞRI: Aspirin ateşi düşürüyor. Ayrıca, beyne ağrı duygusunu ileten hormonun hareketini yavaşlatarak, ağrıyı azaltıyor.
Blogger tarafından desteklenmektedir.